Kolory

kotkaPręgi na kocim futrze wynikają ze szczególnej budowy pojedyńczego włosa. Tylko u kotów o jednolitych kolorach i kotów białych każdy włos jest jednakowo zabarwiony od nasady do czubka. W pozostałych przypadkach pigment rozłożony jest nierównomiernie i to właśnie rozkład pigmentu na każdym pojedynczym włosku decyduje o wzorze na futerku.

Historia kotów norweskich leśnych w Polsce

W grudniu 1990 roku, państwo Irena i Henryk Nalewajowie z Plewisk k/Poznania sprowadzili do Polski pierwsząSatyr's Bernkassel parę kotów norweskich leśnych prosto z Norwegii, kocura - Satyr's Bernkassela, ur. 03.02.1990r (n 0923, 1996? zm.) i kotkę - Julię af Skogasen, ur. 01.11.1989r (f 09, 1995r zm.).

Jak Truls Wędrowniczek do Polski zawędrował

Magdalena Patrykiejew

Sprawozdanie z dorocznego spotkania NFO w 2004 r.

Jette Eva Madsen

Wprowadzenie
Doroczne spotkanie hodowców NFO miało miejsce podczas Wystawy Światowej w Wiedniu 13 listopada 2004 r. Organizator wystawy, ÖVEK, udostępnił nam pomieszczenie dla VIP-ów na cele spotkania.

W zastępstwie nieobecnej międzynarodowej sekretarz NFO, Pauli Swepston (US), która przysłała wyrazy ubolewania z powodu swojej nieobecności i najlepsze życzenia dla wszystkich, spotkanie poprowadziła Jette Eva Madsen (Dania).

Dobór kotów do rozrodu

Roman Grabara, Karodok*PL

Zanim kupisz kociaka

Podstawą do artykułu był tekst brytyjskiej hodowczyni Lorraine Twyman - hodowla Norgeskautt Dziękujemy Lorraine za zgodę na skorzystanie z jej artykułu i doświadczeń.

Rozmowa z Panią Ireną

Krótka rozmowa z Ireną Nalewaj, nestorką hodowców norweskich kotów leśnych w Polsce, rozmawia Roman Grabara, Karodok*PL. Zdjęcia przedstawiają pierwszą "norweską" parę w Polsce.

R.G. - Od kiedy zaczęła się Twoja przygoda z hodowaniem kotów i czy to były koty norweskie?

Rasowy = rodowodowy

Monika Wyrwas-Wiśniewska

Nie potrzebuję wolności - przeciwko wypuszczaniu kotów

"I don't want to live in a tree - against free roaming for cats" Paula Swepston, tłumaczenie Anna Jakubiak

Autorka, Paula Swepston prowadząca Sekretariat NFO, pochodzi z Południa USA. Obecnie razem z Mężem mieszkają na przedmieściach Genewy (po francuskiej stronie).

Słów kilka do artykułu J.E. Madsen dot. odmian genetycznych i inbredów

Roman Grabara, Karodok*PL

Odmiany genetyczne i inbredy

Huldrekatten nr2/2003 J.E.Madsen

Kupuję zwycięzcę wystawy...

w oparciu o artykuł J.E.Madsen

Nowe kolory II

23 września ubiegłego roku, w wyniku testowego krycia urodziły się 2 czarno cętkowane (ticked) kocięta po płowym kocurze somalijskim i kotce norweskiej x-kolor. To znaczy, że samica nie była ani płowa ani cynamonowa, za jaką ją uważano. Jakiego więc jest koloru? NIE WIADOMO. Wiadomo tylko, że mogą być koty x-kolorowe, którego koloru nie można określić. Ale przecież nie tylko chodzi o kolor, czyli wygląd pięknego futerka. Oprócz dwójki kociąt urodziło się więcej pytań niż odpowiedzi. 1.Czy wszystkie koty x-kolorowe są cynamonowe lub płowe? 2.Czy powstała nowa mutacja?

Nowe kolory I

"Huldrekatten" nr 3 i 4/2000, E.J.Madsen

Cztery kolory nie są dopuszczone dla kotów norweskich leśnych: cynamonowy, beżowy (płowy), czekoladowy i liliowy. Przed Generalnym Zgromadzeniem FIFe w 2000roku wpłynęła propozycja szwedzkiego związku hodowców kotów (SVERAK) o uznanie tych tzw. kolorów x. Ponad 300 hodowców z całego świata podpisało petycję do Z.G. z prośbą o odłożenie głosowania, motywując swą prośbę następująco:

Nowe kolory - wprowadzenie

Agnieszka Łodzińska, Agpamis*PL

HCM

Zidentyfikowano pierwszą mutację genów powodującą poważną chorobę serca u kotów Mark Kittleson z UC Davis, specjalizujący się w kardiologii weterynaryjnej, na zdjęciu wraz z kotem rasy Maine Coon, jest współautorem projektu badawczego. (Neil Michel/Axiom Photo and Design)

Standard

Standard, czyli opis wyglądu idealnego kota jest obowiązującą "normą", według której zwierzęta oceniane są przez sędziów na wystawach. W maju 2000 roku Zgromadzenie Generalne FIFe uściśliło niektóre sformułowania i aktualny standard obowiązuje od 1 stycznia 2000 roku. Standard stanowi swojego rodzaju wytyczne, na których opierają się hodowcy i sędziowie. Należy pamiętać, że de facto oceniana jest uroda kota, której nie da się ująć w żadne ramy.

O historii kotów norweskich słów kilka

Czy w jakiejkolwiek mitologii oprócz nordyckiej znaleźć można takie zwierzęta pociągowe? Tylko FREYA, potężna nordycka bogini płodności i miłości może pochwalić się takim zaprzęgiem.

 

Powrót na początek strony